Mechlová a Nykodým Mistry ČR

Mistrovství České republiky v nočním orientačním běhu vyhráli v hlavních kategoriích Lenka Mechlová z OK Slavia Hradec Králové a Miloš Nykodým z SK Žabovřesky Brno. V článku další informace a fotografie z vyhlášení vítězů mistrovských kategorií.

Prostor Holubího vrchu tradičně nabízel velmi rychlý les, což se ale v posledních zhruba deseti letech mění. Obzvlášť v severovýchodní části prostoru přiléhající k obci Mostek už je díky  intenzivní těžbě mnoho pasek, hustníků, oplocenek, cest pro svážení dřeva, které kdysi zcela „bílou mapu“ zbarvily převážně do „žlutozelena“. Tomu odpovídaly i tratě, kdy se v oblasti mimo intenzivní těžbu vyplatilo běhat spíše rovně, v oblastech s pasekami a hustníky zase využít kvalitních zpevněných cest.

Při roznášení kontrol nabídly paseky skloněné k severu pěkné výhledy na stále ještě zasněžené vrcholky Krkonoš, kde v neděli končila třeba ve Špindlerově Mlýně sjezdařská sezóna (jezdily lanovky Pláně a Hromovka). Večer byl dlouho teplý (nad 15 stupňů), ale během noci se dost ochlazovalo a k ránu už byly někde jen 2 stupně.

Výsledky nejlépe popsal předseda Sekce OB Českého svazu orientačních sportů (text převzat z Jak to vidí Béďa). Vyhlašovalo se až v neděli na závodě v Jičíně. Fotografie dodala Majda Hrnčířová.

V ženách se po celou trať odehrával těsný souboj mezi Lenkou Mechlovou (SHK) a Adélkou Indrákovou (ZBM), brněnská závodnice dlouho vedla, Mechlová se do vedení dostala na dlouhém postupu na 14. kontrolu a navíc měla rychlý závěr, který ji vynesl mistrovský titul s náskokem 37 sekund před Indrákovou. Bronzovou medaili získala Karolína Šiková (LPM), která měla na vítězku ztrátu 3:22 min., 4. Tužilová (ZBM), 5. Odehnalová (ZBM), 6. Horová (LPU).

V mužích doslova celou trať prolétl největší favorit Miloš Nykodým (ZBM) a vyhrál na trati dlouhé 13,9 km časem 72:59 min., druhý Jan Procházka (PGP) měl ztrátu 105 sekund, třetí místo obsadil Daniel Hájek (ZBM), který na vítěze ztratil 3:43 min., 4. Kubát (PHK), 5. Brlica (ZBM), 6. Chromý (TBM).

V juniorkách si pro jasné vítězství na orientačně nepříliš povedené trati doběhla favorizovaná Tereza Janošíková (SSU), kterou svou největší soupeřku Terezu Čechovou (KAM) nechala za sebou skoro o minutu a půl, třetí skončila Eliška Sieglová (PGP).

V Juniorech deklasoval své soupeře rozdílem několika tříd Tomáš Křivda (CHC), stříbrný Vít Koštejn (DOK) na něj ztratil 7:07 min. a bronzový Vojtěch Sýkora (DOK) ještě o více jak minutu více.

V D18 si pro jasné vítězství doběhla Jana Peterová (LPU), druhá Nikola Thýnová (SHK) na ní ztratila přes dvě minuty a třetí Lucie Korpasová (TBM) přes minuty tři.

V H18 vybojoval titul Michal Bořánek (SSU), druhý Tomáš Janovský (PGP) měl na něj ztrátu 106 sekund, třetí Martin Roudný (LPU) pak přes dvě minuty.

Ve vyrovnaném závodě mladších dorostenek vyhrála Petra Holečková (SHK) o 23 sekund před druhou Michaelou Dittrichovou (SKM) a o 32 sekund před Kateřinou Blažkovou (SJH).

V H16 byl nejrychlejší Martin Šimša (PGP), 44 sekund za ním zaostal stříbrný Lukáš Richtr (VPM), třetí místo obsadil Šimona Mareček (OSN).

Běžela se i Veteraniáda ČR, která byla zvláště v mužích početně daleko více obsazena než loni. V jednotlivých kategoriích vyhráli – D35: Kateřina Kašková (CHA), D40: Renata Havrdová (SJC), D45: Lenka Křivdová (CHC), D50: Anna Górnicka-Antonowicz (STE), D60: Markéta Zelená (PGP), H35: Roman Horyna (LCE), H40: Michal Matějů (VLI), H45: Michal Jedlička (SHK), H50: Tomáš Janovský (PGP), H55: Roman Kocký (EKP), H60: Jiří Šedivý (EKP), H65: Oldřich Přinda (VLI), H70: Zdeněk Koč (MKP) a H80: Jaroslav Havlík (SJC).