Migrující kontroly v Řitce

Oficiální sezóna roku 2021 v orientační běhu definitivně skončila o prvním listopadovém víkendu. Orientační běžci během zimy odpočívají, trénují nebo se zúčastňují různých méně, či více výstředních závodů. Jedním z nich je i tradiční (už dvacáté sedmé) Mistrovství světa v orientačním běhu s migrujícími kontrolami (SMIK).

Letošní ročník se konal 17. listopadu 2021 v obci Řitka, která leží na kraji Brd nebo Hřebenů, jak se tahle část jmenuje. Ze stránek SMIKu je daná definice: SMIK je závod podobný skorelaufu, tj. druhu orientačního běhu, při kterém je úkolem závodníka proběhnout v časovém limitu co nejvíce kontrol zakreslených v mapě, přičemž pořadí kontrol není určeno. Ve SMIKu je situace těžší tím, že kontroly nejsou stále na jednom místě, ale migrují. Jejich pohyb mezi jednotlivými stanovišti se řídí jízdním řádem.

V praxi dostanete před závodem jízdní řád kontrol. Každá kontrola je během závodu na více místech. Zde typicky na třech – nejprve je na místě A, pak na místě B a nakonec na místě C. Body za kontrolu se vám započítají jen jednou, takže nemá smysl honit už kontrolu, na které jste byli. V praxi každou kontrolu v lese přenáší jeden člověk (rozhodčí), který zajistí, aby kontrola byla v daném čase na správném místě.

Zde na ukázce jízdního řádu vidíme, že kontrola číslo 39 je nejprve v čase od 0 do 14 minut od hromadného startu na místě 39A (srázek, pata), pak se přesune na místo 39B (kámen), kde je jen jedinou minutu v čase 17 až 18 minut od startu. Nakonec je kontrola na místě 39C (jiný kámen), kde je v čase 24 až 70 minut od startu.

Start je hromadný, což při účasti tří set závodníků je start opravdu masový a u prvních kontrol je docela tlačenice. V průběhu závodu se startovní pole rozprchne po lese na různé kontroly a shon je až před cílem, protože časový limit je 60 minut a za každou započatou minutu po limitu se body odečítají.

Mapa se všemi kontrolami a jejich bodovou dotací – červené za 1 bod, modré za 2 body a zelené za 3 body.

Výsledky:

Ženy
1. Baldrianová Barbora, USK Praha, čas 59,56, 34 bodů
71. Junková Petra, SK Studenec, čas 55,47, 15 bodů
Celkem 122 závodnic.

Muži
1. Glonek Jakub, OK Kamenice, čas 59,54, 42 bodů
23. Junek Petr, SK Studenec, čas 58,58, 28 bodů
Celkem 166 závodníků.