Naši dorostenci na 10mile

Již tradičně se v polovině jara ve Švédsku běžel jeden ze světově nejznámějších závodů štafet – Tiomila. Dorostenci ze Studence (Terka Chrástová, Luky Link, Vítek Štefan a hostující Honza Rücker) se tam vydali společně s TSM Královéhradecko. Terka běžela štafetu za TSM. Společně s dalšími 4 holkami si vyběhly 82. příčku. Kluci běželi za jeden švédský klub. Více o závodě napsal Vítek Štefan.

Na konci dubna, jsme se vydali s TSM Královehradecko na 10milu. Bohužel jsme nepostavili dospělou mužskou štafetu, takže jsme běželi za jiné týmy, které hledaly závodníky. Já (Vítek), Honza a Luky jsme běželi za oddíl NAIS Orienteringsklubb. Běželi jsme 6., 7. a 8. úsek. Muži startovali v 20:30 takže jsme měli celý den, který jsme strávili fanděním dorostencům a ženám. V půl třetí jsme se měli sejít s trenérem našeho týmu, který se dostavil jen o hodinu později. Místo staršího trenéra, kterého jsme čekali, přišel kluk jen o pár let starší než my. Odjeli jsme na ubytování najíst se a připravit na závod, kde nás zaskočila esemeska, že náš šestý úsek by měl odhadem předávat ve čtvrt na čtyři, což je asi 45min za vítěznou štafetou, asi to budou docela borci. V půl osmé bylo odstartováno. Náš první úsek se do první 200 probojoval jen na dvou mezičasech. To nás, ale nevyvedlo z míry a šli jsme spát, abychom byli na naše úseky „ready“. Já jsem se vzbudil v půl čtvrté, abych se podíval, jak jsme na tom, a zjištění, že náš pátý úsek ještě vůbec nevyběhl do lesa znamenalo, že ztráta bude asi trochu větší. Měl jsem domluvené, že až Honza vyběhne do lesa, tak mě vzbudí, a když ani v 6:30 mě nikdo nebudil, šel jsme se kouknout, jak jsme na tom. Honza už byl 2x rozcvičený a náš pátý úsek v nedohlednu. V 7:20 jsme se konečně dočkali, náš pátý úsek dobíhal se ztrátou 4hodin od našeho směrného času. Honza vypálil jak raketa a za 80min byl zpátky, předával mi na 245. místě, stáhl devatenáct míst, ale první štafety už dobíhaly. Nadešel můj čas, vyběhl jsem, ale už cestou na mapáč jsem byl celý od bláta, díky dešti a tisícům závodníkům, kteří běželi přede mnou a pořádně rozryli trať. Bohužel jsem nestihl doběhnout do dvaceti minut, aby Luky nemusel na „hamba start“. Po doběhnutí jsem ze sebe smyl tunu bažiny. Celkově se nám třem podařilo stáhnout přes šedesát míst. Ostatní úseky místa jenom nabírali, to ale nevadí, pro nás je účast na tomto závodě cenná zkušenost. Do příště můžeme doufat, že postavíme naši štafetu.

Vítek Štefan

Po 10mile je ještě všechny čekalo soustředění s TSM ve Švédsku. Trénovali v náročných terénech a dokonce si zaběhli i jeden švédský oblasťák. Bohužel ti nejlepší Švédové zrovna měli velké závody, a tak ta konkurence nebyla taková. To nic nemění na tom, že závod byl náročný. Nejlépe se dařilo Vítkovi, který vyhrál. Honza byl 3. a Terka s Lukym oba 6.