MČR na klasické trati

Letošní vrchol individuální sezóny pořádal na Maliníku nedaleko obce Janov nad Nisou oddíl TJ Tatran Jablonec. Počasí pořadatelům vyšlo, a tak se na shromaždiště sjelo přes 1200 závodníků.

Běželo se v dosti typickém jizerskohorském terénu s velkým množstvím kamenů, borůvčí klacků a samozřejmě kopců. Stavitelé tratí postavili velmi náročnou a dlouhou klasiku (hlavně tedy nedělní finále), ale neměli jednoduchý úkol, protože v lese bylo docela dost cest, a tak museli trať stavět tak, aby nebyly všechny postupy „cestovky.“

Oba dny závodníky čekala dlouhá cesta na start a mistrovské kategorie také karanténa. Z našeho oddílu se na trať vydalo 9 závodníků. Nejlepší výkony předvedli kluci v H18 (Luky Link a Vítek Štefan), kdy oba skončili mezi nejlepšími šesti ve svém rozběhu a zajistili si tak postup do nedělního finále. Další postupující byla Terka Chrástová, která v rozběhu skončila pátá. Postup si taky vyběhli naši hostující závodníci Vanda Vávrová a Honza Rücker. Při zkoumání výsledků jsme zjistili, že naši kluci patří mezi jednu ze dvou štafet, kterým do finále A postoupili všichni 3 závodníci, což je určitě pozitivní před blížícím se Mistrovstí ČR štafet. Do finále B pak ze Studence postoupily Janča Kejmarová, Majda Hrnčířová a Verča Gallová.

V neděli se na trať tradičně vydali nejprve veteráni a závodníci finále B a C. Mistrovské kategorie jsme pak mohli v centru závodu sledovat na velkoplošné obrazovce. Závod byl velmi náročný a dlouhý, některé tratě byly dlouhé až moc. Kluci v H18A museli například zdolat trať vzdušnou čarou dlouhou 9,2km a přes 400 metrů převýšení. To zvládl Luky Link, který skončil na 7. místě. Ještě lépe běžel Honza Rücker, který stejně jako na krátké trati bral nepopulární 4. místo. Bramborové příčky nás na tomto mistrovstí asi docela přitahovaly, protože čtvrté z českých závodnic skončily i Terka Chrástová a Vanda Vávrová.